Przejdź do treści

Bioenergoterapia – czym jest, opinie, wątpliwości

Świetne opracowanie czym jest i jak działa bioenergoterapia.

 

W ostatnim półwieczu obserwujemy wzrost zainteresowania medycyną alternatywną. Wiedza, która w Europie została odrzucona wraca do łask. Na nowo odkryto pogląd, iż zdrowie fizyczne, mentalne i emocjonalne nierozerwalnie jest ze sobą połączone. Podejcie takie jest zwane holistycznym czyli całościowym.

Tradycja uzdrawiania zgodnie z tym założeniem liczy sobie tysiące lat.

Od zawsze w ludzkich społecznościach pojawiały się osoby, które dzięki naturalnemu darowi, bądź przez lata treningów uzyskały umiejętności, pracy z niefizycznymi energiami, które przenikają świat materialny Do bioenergoterapeutów zwracają się osoby z najróżniejszymi problemami i dolegliwościami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi.

 

uzdrawianie2

 

Bioenergoterapia – na czym polega

 

Często odczuwamy też spadek energii, lub złe samopoczucie bez widocznych powodów, mimo, iż cieszymy się dobrym zdrowiem. Całokształt naszego życia, sfery finansowa, emocjonalne, zdrowotna i wiele wiele innych, zależne są od równowagi energetycznej.

Na równowagę tą składa się wiele czynników- powietrze jakim oddychamy, to jak się odżywiamy, jaki tryb życia prowadzimy, to jakie odczuwamy emocje, jaki obraz siebie pielęgnujemy, o czym myślimy, jak czujemy się w swoim ciele, jakimi ludźmi się otaczamy, czy jesteśmy zadowoleni ze swojego życia, czy mamy poczucie kierunku i sensu.

Bioenergoterapeta dzięki swoim wrodzonym bądź wypracowanym zdolnością wyczuwa i potrafi wpływać na otaczające nas energie. Bioenergoterapeuci są osobami o wysokiej empatii i zdolnościach duchowych. Bioenergoterapeta analizuje poziom energetyczny pacjenta, jak też pracę jego systemu czakr i kieruje energię własną energię, bądź płynącą od duchowych przewodników do chorych bądź zablokowanych punktów. Potrafi też regulować przepływ energii, wspomagać naturalne procesy regeneracji. Bioenergoterapia jest skuteczna zarówno w leczeniu dolegliwości fizycznych, jak i psychicznych, dlatego, że system energetyczny jest ściśle połączony z naszym zdrowiem psychicznym.

 

Historia Bioenergoterapii

W Starożytnej Grecji, Hipokrates wierzył w istnienie leczniczej energii, która przenika przez organizmy. W średniowiecznej Europie Paracelsus nazywał ją Archeus i sądził, że siła ta może działać na duże odległości i nie tylko leczyć, ale także być przyczyną chorób. Archeus miał wypełniać cały wszechświat i poprzez gwiazdy oddziaływać na organizm człowieka.

Pierwszym z ważniejszych nowożytnych badaczy leczenia energią był Antonii Mesmer. Wierzył on w fluid przenikający i regulujący cały wszechświat, przyrodę ożywioną i nieożywioną. Niezablokowany przepływ tej energii był konieczny dla zdrowia całego organizmu.

 

bioenergoterapia a kościół

W duchowości chrześcijańskiej również występują pewne formy bioenergoterapii. Najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną formą bioenergoterapii jest metoda nakładania rąk na osobę potrzebującą pomocy. Słynął z tego Ojciec Pio, a Jan Paweł II modlił się i nakładał dłonie na chorych. Pomimo tego, że kościół katolicki generalnie odnosi się negatywnie do tematów uzdrawiania, tego typu formy leczenia cieszą się w Polsce dużą popularnością. Gdy w lipcu 2013 roku przyjechał do Warszawy katolicki ksiądz z Ugandy John Bashobora, który znany jest z tego, że uzdrawia poprzez nakładanie rąk (na koncie ma mieć kilkanaście wyleczeń raka), na Stadionie Narodowym zgromadziło się ponad 57 tysięcy ludzi by móc przebywać na jego rekolekcjach.

Jednak największy rozwój bioenergoterapii zawdzięczamy kulturom wschodu, gdzie tradycja holistycznego spojrzenia na zdrowie człowieka nigdy nie została odrzucona. Hindusi odkryli system czakr i przenikającą wszystkie organizmy, siłę życiową- pranę. Czakry to siedem wirów energetycznych budujących kanał centralny. Kanał centralny w klasycznych ujęciu zaczyna się w leńdźwiach i wzosi się aż do czubka głowy. Energie te odpowiadają za poszczególne emocje i sfery życia człowieka, jak też za narządy wewnętrzne. System czakr pokrywa się z układem hormonalnym i nerwowym.

uzdrawianie_na_odległość
Tybetański nauczyciel i Bartosz Kazibudzki na warsztatach uzdrawiania

Jogini dzięki latom treningów i ścisłej dyscypliny nauczyli się kontrolować pranę. Wielu z tych świętych ascetów zdolnych jest do zadziwiających pokazów kontroli swojego organizmu. A ich zdolności uzdrawiania cieszą się szacunkiem i uznaniem wszystkich warstw społecznych. W starożytnych Chinach niematerialną energią życia zajmuje się medycyna jak i duchowość(taoizm). Chi jest podstawową energią która buduje i wprawia w ruch świat. Podobnie jak w Indiach jogini, taoiści poprzez zestaw medytacji i ćwiczeń fizycznych nauczyli się kontrolować i współpracować z tą energią. Taoistyczne legendy mówią o mistrzach którzy dożywali niezwykłego wieku dzięki zharmonizowanemu sposobowi życia.

 

bioenergoterapia a nauka

Bioenergoterapia działa ale mierzenie jej w naukowy sposób jest problematyczne. Najnowsze odkrycia fizyki z dziedziny kwantowej i najnowsze odkrycia medycyny rzucają nowe światło i wkrótce zmuszą świat naukowy do przedefiniowania wizji rzeczywistości. Dotyczasowe zasady fizyki bez problemów opisują działanie świata jaki widzimy gołym okiem, jednak podczas badań nad fizyką kwantową odkrywamy nowy model, który dalej wymyka się definicjom.

Jednym z uznanych autorów, który stara się wyjaśnić fenomen energii przenikających cały świat jest Gregg Braden. Podczas swoim badań dokonał syntezy wniosków wypływających z trzech eksperymentów, które prezentuje w wywiadzie pt Science of Miracles. http://www.youtube.com/watch?v=lQtSlLYJ8SU Jego teoria doskonale ilustruje sposób działania bioenergoterapii w oparciu o nowoczesną naukę. Odkrycia te ciągle nie są szeroko uznawane przez świat naukowców.

Wiele dziedzin współczesnej nauki staje przed granicą której przekroczenie zmusi nas do zmiany tego jak postrzegamy świat i według jakich zasad działa. Mimo to potrzeba jeszcze wiele czasu zanim wypracujemy nową, bardziej spójną teorię.

 

bioenergoterapia opinie

Bioenergoterapia ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Większość świata naukowego uważa ją za pseudomedycnynę o wątpliwej skuteczności. Jak każda dziedzina lecznictwa, bioenergoterapia powinna być stosowana odpowiedzialnie.

Bioenergoterapia odnosi wiele sukcesów w leczeniu dolegliwości fizycznych czy psychicznych. Jednak stosowanie terapii energetycznej nie oznacza, iż można zrezygnować z konwencjonalnych metod leczenia, odstawić leki, lub zrezygnować z wizyty u lekarza.

Nasze doświadczenie i troska o dobro pacjenta często sprawia, że nie tylko nie odradzamy kontynuowania leczenia medycyną konwencjonalną, ale jasno informujemy że kontakt z lekarzem jest konieczny. W kontaktach z klientami stosujemy również nasze doświadczenie i wiedzę za zakresu psychologii.

 

bioenergoterapia zagrożenia

Jak w wielu innych dziedzinach życia na rynku bioenergoterapii można natknąć się na oszustów i szarlatanów. Zanim zdecydujemy się na terapię warto przyjrzeć się certyfikatom posiadamym przez bioenergoterapeutę, oraz referencją. Nieumiejętnie prowadzona terapia może wyrządzić nawet szkody.

 

 
Autor: Bartosz Borowski
Redakcja: Bartosz Kazibudzki